Kipróbált receptek

TORTAKRÉMEK

1. Csokikrém:

Farkas Vilmos házicsokikrémje, vajas típusú, étcsokis típusú. Az eredeti recepthez képest levettem valamennyi cukrot. A fondant amúgy is annyira édes, hogy a krémet úgy szoktam elkészíteni, hogy ne az édes íz, hanem maga az ízesítő domináljon benne, jelen esetben a rengeteg kakaó.

Én egy 12 szeletes tortához 6 tojásból szoktam készíteni (ehhez 3 tojásból megy a Kiskukta féle piskóta).

Hozzávalók:
- 6 tojás
- 22 dkg cukor
- 35 dkg vaj vagy margarin
- 14 dkg 22%-os kakaó

A leírás ne rettentsen el senkit, nem macerásabb, és nem hosszabb az elkészítése, mint egy sima vajas vagy tejszínes krémé, ahol szintén külön kell főzögetni, kevergetni az alapanyagokat. Kb. 20 perc alatt megvan, viszont ez folyamatos 20 perc, nem szabad abbahagyni egy pillanatra sem a keverést, különben dobhatjuk ki a kukába.

Ahogy én szoktam: kimérek mindent, a kakaót átszitálom, a margarint kb. 8 részre vágva berakom a mikróba kb. fél percre (800W). Akkor jó, ha az alja kicsit megolvadt, a többi része puha. Kikészítek egy nagy tálat, amibe majd átöntöm a tojásos masszát, kikészítek egy kézi habverőt, és összerakom a robotgépet.
A tojást a cukorral elkezdem melegíteni (mostanában már erős lángon), folyamatosan kevergetem egy Ikeás lapos habverővel. Akkor jó, amikor szinte "csípi" a kezet (kb. 4-5 perc). Én még úgy szoktam megállapítani, hogy amikor az alja már kicsit hártyás kezd lenni, akkor még jó. Gyorsan lekapom a tűzről, és azonnal beleviszem a robotgépet. Addig kell keverni, amíg szobahőmérsékletre hűl, kb. 5 perc, az állaga piskótaszerűen lágy. Ezután átrakom a habverőt a lágy margarinba, habosra keverem max. 10-15 mp-ig. A kakaót egyenletesen beleszórom a tojások keverékbe, összeforgatom a kézi habverővel, nem kell nagyon finomkodni vele. Amikor homogén, jöhet a margarin, ugyanúgy kézi habverővel. Lefedem folpackkal, berakom a hűtőbe, majd felhasználás előtt még egyszer beleviszem a robotgépet, hogy habosabb legyen.

2. Tejszínes csokikrém / trüffelkrém

Hozzávalók egy 12 szelet tortához:
 - 4 dl tejszín
- 20 dkg étcsoki
- 40 dkg tejcsoki

Összemelegítjük, amíg homogén nem lesz. Egy éjszakára hűtőbe rakjuk, másnap robotgéppel felhabosítjuk, vigyázva, hogy a tejszín ne csapódjon ki. Lehet még bele rakni reszelt tonkababot, illetve kakaóport is, ettől jobb lesz a tartása.
Ha túl kemény lenne habosítás után, folyékony tejszínnel lehet lazítani, közvetlenül a krémbe keverve.

Tejszínes csokikrém általános arányok:
1 dl tejszínhez 10 dkg étcsoki, vagy 1 dl tejszínhez 20 dkg tej/fehér csoki.

3. Narancsos trüffelkrém

Hozzávalók egy 12 szeletes tortához:
- 4 dl tejszín
- 40 dkg étcsoki
-2 narancs héja

A narancshéjat belereszeljük a tejszínbe, beletördeljük az étcsokit. Összemelegítjük, amíg homogén nem lesz. Egy éjszakára hűtőbe rakjuk, másnap robotgéppel felhabosítjuk, vigyázva, hogy a tejszín ne csapódjon ki.

4. Gesztenyekrém:
Gondolom ez a krém is létezik már valakinél, ez saját kútfőből ment, de mivel ennyire egyszerű, és isteni finom, biztos mindenki ezt használja.

Hozzávalók:
-2 db cukrozott gesztenyemassza
-1 csomag vanília puding, vagy 45g étkezési kukoricakeményítő (vagy ha nincs időnk várni, hogy kihűljön a puding, a csomag Aranka puding)
-főzős puding esetén kb. 3 evőkanál cukor
-3 dl tej
-rum ízlés szerint
- 4 dl jól lehűtött tejszín / 3 dl lehűtött növényi tejszín
-1-2 ek zselatin

A pudingot a cukorral, 3 dl tejjel mikróban megfőzöm (kb. 3 perc, percenként átkeverem), vagy az Aranka pudingot 3 dl tejjel habverővel felverem. Hozzákeverem mindkettőhöz rögtön a  gesztenyét, és hagyom kihűlni. Rummal ízesítem. A tejszínt habverővel keményre felverem, a zselatint 2-4 kanál vízzel összemelegítem. A zselatint beleöntöm a gesztenyés masszába, miközben azt folyamatosan keverem habverővel, és még utána is kb. fél percig keverem, hogy egynemű masszát kapjak. Ezután kézi habverővel keverem hozzá a tejszínt.
Ha ilyenkor még folyósabb, hagyom állni a krémet, hogy elkezdjen dolgozni a zselatin, és ha már jobban tartja magát, akkor töltöm a tortát, nehogy a torta lapjainak súlya kipréselje a krémet a tortából.

5. Gyümölcsös-pudingos krém (gyümölcs mousse)
Fagyasztott gyümölcsből szoktam készíteni, eddig málna vagy erdei vegyes gyümölcs ízben próbáltam ki.
Kricky krémje alapján készítem, az arányok mások azt hiszem, érzésre szoktam csinálni.

Hozzávalók:
-40/50 dkg fagyasztott gyümölcs (epres esetén kicsit több)
-kb. 10 dkg cukor (függ a gyümölcs savanykásságától, érettségétől)
-1 vanília, vagy valamilyen gyümölcsös puding
-3 dl tej
-1-1,5 kicsi zacskó zselatin
- 4 dl jól lehűtött tejszín / 3 dl lehűtött növényi tejszín

A fagyasztott gyümölcsök összefőzöm a cukorral, majd átpasszírozom a magok miatt. Megfőzöm mikróban a pudingot 3 dl tejjel, és még melegen belekeverem a gyümölcspürét, legalább hamarabb ki is hűl.
Ha kihűlt, felverem a tejszínt, ízlés szerinti mennyiségben, attól függően, mennyire akarom lágyra, vagy dominánsra a gyümölcs ízét. A zselatint 4-6 ek vízben felmelegítem, gépi habverővel belekeverem a gyümölcsös-pudingos krémbe, majd kézzel hozzáforgatom a tejszínt.
Cukor mennyiséget nem írok pontosan, érzésre szoktam.
Ha fondant bevonatú lesz a torta, nem érdemes édesre készíteni.
Mostanában növényi tejszínt használok ennél a krémnél, mert kevésbé lesz gumis, sokkal krémesebb, kevesebb zselatin kell bele, viszont ebben az esetben kevesebb cukor kell a gyümölcspürébe.

6. Túrókrém
Elkészítésében nagyon hasonlít a többi krémre. Mivel a vajas krémeket nem nagyon szeretem, ezért pudingos-tejszínes alapúra készítem ezt is.

Hozzávalók:

-50 dkg túró
-1 csomag vanília puding (főzős, vagy ha nincs időnk várni, hogy kihűljön a puding, a csomag Aranka puding)
-főzős puding esetén kb. 3 evőkanál cukor
-3 dl tej
- kb. 10 evőkanál cukor, függ a citrom mennyiségétől is
-1-1,5 citrom héja és leve, vagy őrölt vanília attól függően, melyik ízt favorizáljuk
- 4 dl jól lehűtött tejszín / 3 dl lehűtött növényi tejszín
-1-2 ek zselatin

Szokásos módon készítem el, a kész vaníliapudingba keverem a túrót és az ízesítőt. Hozzáadom a vízzel összemelegített zselatint, és majd óvatosan beleforgatom a felhabosított tejszínt.

7. Kávékrém

Faragott tortához készítettem, így vajas alapút kerestem, hogy jól lehessen alakítani. Lenkénél találtam rá erre a receptre, én kevesebb vajjal készítettem, mivel nem szeretem a vajas krémet, viszont a kávémennyiséget megnégyszereztem, mert a vaj nekem semlegesítette a kávé ízét. Szerintem ez egy nagyon finom krém, ezért bátran ajánlom mindenkinek.

Hozzávalók:
-6 tojás
-10 kanál cukor
-1 púpozott evőkanál kakaó
-4-5 púpozott kávéskanál nescafé teaszűrőn átszitálva
-30 dkg margarin

A margarin kivételével a hozzávalókat gőz fölött kell besűríteni, majd kihűlés után a puha vajat hozzákeverni.

Személyes tapasztalat: ez volt az első főzött krémem, így nem tudom milyen állagúnak kell lennie, mikor besűrűsödik. Az elkészítése nem tartozik a kedvenceim közé, mert legalább 20 perc volt, mire besűrűsödött, közben ömlött rólam a víz, mivel gőz fölött kellett csinálni a nyár közepén. :) A besűrűsödés nálam azt jelentette, hogy rántotta szerű darabkák is lettek benne, nem tudom ez normális-e. Kétségbeestem, aztán kihűlés után belevittem a botmixert, és szép homogén pépet kaptam.
Én az elején csak 1 káváskanál nescafét adtam hozzá az eredeti recept szerint, majd a kész krémet ízesítettem úgy tovább, hogy a kávét nagyon kevés forró vízben feloldottam, majd megvártam míg kihűl, és hozzákevertem a krémhez.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...